تبلیغات
وبلاگ مهندسی مکانیک ( مکانیک خودرو-حرارت و سیالات- تاسیسات) - سیستم الكترونیكی كنترل پایداری خودرو ESC

طراحی سایت

قالب وبلاگ

وبلاگ مهندسی مکانیک حرارت و سیالات


وبلاگ مهندسی مکانیک ( مکانیک خودرو-حرارت و سیالات- تاسیسات)
از مکانیک لذت ببر!!!!!!!!
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 بهمن 1388 توسط ر ح-ع
سیستم الكترونیكی كنترل پایداری خودرو  ESC یك سیستم جدید برای جلوگیری از وقوع حوادث وسایط موتوری است. بر خلاف عملكرد ایربگ كه تنها به هنگام وقوع حادثه به سرنشینان كمك می كند ،ESC  از بر هم خوردن كنترل خودرو كه می تواند عامل بوجود آمدن سوانح رانندگی باشد جلوگیری می كند.  ESC  به این منظور طراحی شده است كه كنترل خودرو در مواقع ضروری مانند: ترمزهای ناگهانی و یا منحرف شدن از مسیر اصلی ، از دست شما خارج نشود .

 

سیستم الكترونیكی كنترل پایداری خودرو  ESC یك سیستم جدید برای جلوگیری از وقوع حوادث وسایط موتوری است. بر خلاف عملكرد ایربگ كه تنها به هنگام وقوع حادثه به سرنشینان كمك می كند ،ESC  از بر هم خوردن كنترل خودرو كه می تواند عامل بوجود آمدن سوانح رانندگی باشد جلوگیری می كند.  ESC  به این منظور طراحی شده است كه كنترل خودرو در مواقع ضروری مانند: ترمزهای ناگهانی و یا منحرف شدن از مسیر اصلی ، از دست شما خارج نشود .
 ESC بر اساس حركت فرمان و مسیر حركت عمل می كند و در صورتیكه این دو با هم هماهنگ نباشند ، ESC بطور خودكار سعی می كند با ترمزهای خفیف در یكی از چرخ ها یا همه آنها و یا با كاهش قدرت موتور ، یا هر دو كنترل شما روی خودرو را افزایش دهد .
 
ESC   هنگام روشن شدن خودرو بطور خودكار شروع به كار می كند. در بعضی از خودرو ها كلیدی برای غیرفعال ساختن ESC تعبیه شده است.این كلید برای مواقع خاص مانند وقتیكه خودرو در برف گیر كرده است لازم است. در صورتیكه این كلید بر روی خودروی شما نصب شده باشد برای كسب اطلا عات بیشتر در رابطه با عملكرد آن می توانید به دفترچه مصرف كننده مراجعه كنید . در صورتیكه شما از این كلید استفاده نكنید ESC بطور خودكار تا زمانیكه شما خودرو را خاموش كنید فعال باقی می ماند.

 


چرا باید بر روی خودروی من
ESC نصب شده باشد؟


طبق مطالعات اخیر كه توسط
Insurance Institute for Highway Safety  و NHTSA صورت گرفته نشان می دهد كه استفاده از ESC در خودروها احتمال وقوع حوادث و تلفات را تا 43% در آمریكا كاهش داده است.همچنین مطالعات در اروپا و ژاپن كاهش 20% تا 40% تلفات بر اثر تصادفات خودروها را نشان می دهد .

 

قیمت ESC چقدر است؟


ESC   بعضی اوقات بصورت تجهیزات اختیاری  ( Optional ) در خودروهای جدید به فروش می رسد. قیمت ESC بیشتر به وسایل و تجهیزاتی بستگی دارد كه همراه پكیج آن در اختیار مشتری قرار می گیرد. در سال 2006 قیمت پكیج ESC بصورت تنها حدود 350 $ بوده است كه این قیمت می تواند با اضافه شدن وسایل و تجهیزات دیگری به این پكیج مانند : طراحی داخلی خودرو ، سیستم صوتی ، تعویض چراغ های خودرو از چندین هزار دلار نیز تجاوز كند.

 

آیا ESC با نام های دیگری نیز به فروش می رسد ؟


ESC  نام اصلی و عمومی این سیستم است ولی تولید كنندگان مختلف سیستم ESC از نام های مختلف دیگری نیز برای معرفی محصولات خود استفاده می كنند.مانند : ESC®  ،  Advance Trac®و Stabilitrak® .

 


در كدامیك از اتومبیل ها
ESC نصب شده است ؟


شما می توانید لیست اتومبیل هایی كه به این سیستم مجهزند را در سایت های مختلف اینترنتی پیدا كنید ، ولی بسیاری از این لیست ها مربوط به خودوهای است كه در آمریكا بفروش می رسند و ممكن است همین خودرو در كانادا و یا دیگر كشور های دیگر جهان به
ESC مجهز نباشد. شما برای اطمینان از نصب بودن این سیستم بر روری اتومبیل خود می توانید به نمایندگی فروش اتومبیل خود مراجعه كنید.

 

آیا چالش ها و یا اعتراضاتی نسبت به این سیستم وجود دارد ؟


با ایجاد و تولید روز افزون تجهیزات ایمنی ممكن است  تعدادی از مردم فكر كنند كه با وجود این همه تجهیزات ایمنی دیگر جان آنها در خطر نیست ولی این افراد باید به این نكته توجه داشته باشند كه این تكنولوژی نمی تواند قوانین فیزیك را رد كند و در صورت بی دقتی در رانندگی ممكن است كه جان خود و دیگران را به خطر بیندازند.
هرچند كه اتومبیل شما به
ESC مجهز باشد ولی شما باید حتما با دقت و هوشیاری كافی رانندگی كنید. اگر شما با سرعت خیلی زیاد رانندگی كنید ممكن است شرایطی پیش آید كه كنترل اتومبیل از دست شما خارج شده و برای شما ایجاد خطر نماید ( حتی در صورت نصب بودن سیستم الكترونیكی كنترل پایداری خودرو بر روی اتومبیل شما )
استفاده از تایرهای خوب و نگهداری و رسیدگی مرتب ترمزهای اتومبیل می تواند در حفظ ایمنی خودرو به شما كمك كند. به این نكته نیز توجه داشته باشید كه اگر لاستیك های اتومبیل شما كهنه باشند و یا باد آنها تنظیم نباشد سیستم الكترونیكی كنترل پایداری خودرو نمی تواند بطور مناسب به شما كمك كند.

طبقه بندی: مکانیک خودرو،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : ,وبلاگ مهندسی مکانیک حرارت و سیالات

  • سبحان
  • گلریزون
  • ضایعات
  •